Превзема ли работата живота ви?

Успявате ли да поддържате баланса между работата и личния си живот? Смятате ли, че работата е едно даващо удовлетворение допълнение на живота ви или тя ви отнема толкова време и енергия, че вече я мразите? Скоростта, с която живеем в днешно време и това, че модерните технологии направиха така, че да можем да бъдем открити по всяко време и навсякъде, доста спомагат за това да не можем да се откъснем от задълженията си. Разбира се, понякога се налага да сме по-заети от обикновено и да работим извънредно. Но за да е здравословен работния график, това трябва да са изключения, а не правило. По-долу ще се опитаме да ви помогнем да различите знаците, че се пренатоварвате и е време да си върнете живота обратно.

Предупредителни знаци

Задължително е да преосмислите нещата, ако дори две или три от изброените ситуации ви се струват познати:

• Ако работите редовно повече от 10 часа на ден.
• Колкото и усърдно да работите, ви се струва недостатъчно.
• Не помните кога сте се смели от сърце в офиса.
• Ако се прибирате емоционално и физически изстискан.
• Ако не можете да работите нормално без големи дози кофеин/никотин/ шоколад.
• Ако сред приятелите ви се носи репутацията, че винаги отлагате срещите си с тях в последния момент.
• Ако си взимате работа за вкъщи за вечерите или уикендите.

Ако някоя от тези ситуации описва вашия живот, значи имате нужда да намалите темпото. Работата трябва да е допълнение, а не смисъл на живота. Тя трябва да ви е интересна, да ви зарежда положително и да ви ентусиазира. Но най-важното е да ви оставя да се наслаждавате на живота и да не ви пречи. Защото е доказано, че сме най-работоспособни, когато се намираме в състояние на хармония и баланс.

А какво можем да предприемем, след като осъзнаем, че сме влезли в рутинно положение. Ето няколко съвета:

• Не е задължително да влизате първи и да си отивате последни от офиса. Всъщност, хората, които работят прекалено дълго, просто показват, че не са могли да се справят с работата си на време! Направете така, че да си тръгвате по график поне три пъти седмично!

• Научете се да казвате "Не". Всеки път, в който се съгласявате да свършите нещо допълнително, всъщност отказвате да направите нещо за самите себе си. Направете си свой списък с приоритети и ги следвайте. Естествено, трудно е, когато шефът ви кара да свършите три неща едновременно. Съветът ни е просто да го попитате кое е най-важно и да свършите него.

• Опитайте се да разберете, че колкото и да опитвате, не можете да сте перфектни във всеки детайл. Просто се удовлетворете, когато постигнете желания резултат, без да се стремите към абсолютното съвършенство.

• Премахнете "крадците на време" Такъв крадец е непрекъснатото проверяване на електронната поща – не можем да устоим да я проверяваме през цялото време. Просто си дайте три пъти дневно, в които да отваряте пощата си. Важно е и да установите правило за всичките документи на бюрото си. Прочитайте ги по веднъж и после или ги изхвърляйте или на място свършете необходимата работа по тях или ги приберете на мястото им.

• Да започнеш да правиш нещо е най-трудното. Но отлагането е един от най-големите "крадци на време". Ако имаме да вършим много работа, най-много ни се иска да я отлагаме колкото се може повече. Разделяйте големите проекти на малки части и вършете всичко поетапно.

• И накрая, важно е да разберете, че ще сте най-ефективни, ако отделяте време за самите себе си. Все пак, всички сме хора, а не роботи и е невъзможно да работиш с пълна пара през цялото време. Отделете си свое собствено пространство – една вечер специално за вас, в която да осмислите как протичат дните ви и дали ритъмът на живот ви удовлетворява. Ако редовно презареждате батериите, всичко ще ви изглежда много по-лесно и стресът няма да превзема целия ви живот.

Източник: zaplatomer.bg