Често задавани въпроси за автобиографията

Консултанти по подбор на персонала разискват 10-те най-често задавани въпроса при писането на автобиография

Защо и как трябва да съставя моята автобиография?

Защо: дори ако винаги кандидатствате за един и същи вид работа в един и същи тип фирма, всеки потенциален работодател е различен. Възможно е да оценят уменията различно. Например, някой може да предпочита хора, работещи в екип, а друг може да иска минимален брой години трудов стаж. Затова трябва да прочетете обявата за работа внимателно, за да разберете уменията и стажа, които фирмата изисква, и след това чрез вашата автобиография трябва да покажете, че ги имате.

Как: Обърнете внимание на това какви умения се споменават в обявата за работа и започнете с a ) показване, че ги имате; и б) доказване, че ги имате чрез даване на примери как и кога сте ги използвали във вашата работа. Най-добрите кандидати ще използват за своята автобиография език, който включа ключови думи от обявата за работа.

Колко дълга трябва да е?

Не повече от две страници. Единствената цел на автобиографията е да ви осигури интервю - то е моментът, когато можете да навлезете в подробности за вашия опит. Също така помнете, че колкото повече пишете, толкова по-вероятно е да пишете несвързано, прескачайки от мисъл на мисъл.

Трябва ли да включа всички работни места, които някога съм имал?

Не. Не е необходима пълната история на вашата кариера. Но зависи от етапа, който сте достигнали в кариерата си. Например, ако току що започвате, тогава всяка работа и опит имат значение. Ако сте напреднали в кариерата или търсите промяна в кариерата, тогава не целият ваш стаж или работа имат пряко отношение към избраната от вас професия. Кажете на четящия съответните важни събития, изострете апетита му и оставете останалото да бъде обсъдено или във вашето мотивационно писмо, или на интервюто.

Трябва ли да включа моята заплата?

Общият консенсус е, че вашата заплата не трябва да влиза в автобиографията ви. Ако са ви питали за това, може да изберете или да не я включвате и да изчакате да я обсъдите на интервюто, или да я включите във вашето мотивационно писмо.

Какъв е най-добрият начин, по който да пиша за моите умения?


Не просто да напишете дълъг списък с вашите прекрасни качества – докажете ги! Много хора пишат, използвайки думи като "съвестен", "приветлив", "представителен" и "силно мотивиран", без да добавят доказателства или примери. Когато казвате, че сте "много творческа натура", задължително включете във вашата автобиография нещо, което сте направили, доказващо това – например "измислих нов медиен пакет за маркетингова кампания".

Кажете го със статистика

Използването на неоспорими факти и статистика ще направи вашето постижение по-достоверно, например "Намалих оплакванията от клиентите средно с едно на ден или с 10%. Процесът, който въведох, намали цените с лев x 5%" и т.н.

Какъв е най-добрият начин, по който да пиша за моя стаж?

Не пишете само какво сте правили, пишете как то е помагало на вашия работодател. Защо? Потенциалният работодател ще си помисли: "Ако сте постигнали това за някой друг, значи вие може да го постигнете и за мен". Например, вместо само да кажете: "Аз работих върху електронни счетоводни таблици", кажете: "Аз изградих електронни счетоводни таблици, които помогнаха на екипа да определи спестяването от разходите в процеса на работа". Помислете за спестените време или средства, получения приход и т.н.

Какво да правя, ако ми липсва опит?

Ако сега сте завършили и нямате много опит в работата, включете раздел "Опит", а не раздел, наречен "Трудов стаж". Само първото ви позволява да включите стажове, курсови проекти и независимо обучение.

Ако искате да промените професията си и ви липсва действителен опит в новата професия, включете "най-важните пунктове" или "кратко описание на уменията", за да се рекламирате и да се опишете, и се спрете на функционална автобиография, т.е. такава, която първо изброява вашите умения и опит, а не работата, която сте имали.

Какво включва автобиографията?

Петте най-типични части са:

• Ключови умения
• История на кариерата
• Образование и обучение
• Представяне или профил
• Лични интереси

Как трябва да оформя моята автобиография?

Придържайте се към простотата: Това означава да избягвате ограничителни линии, модни видове шрифт, цветове и картинки. И не обвързвайте вашата автобиография. Използвайте универсален шрифт като Arial, Verdana, Times New Roman, Helvetica или Tahoma (който е единственият напълно универсален шрифт, тъй като той се чете и на системите с Mac). Придържайте се към размер на шрифта от 10 до 12 pt.

Повече или по-малко:
Можете да мислите, че трябва да натъпчете колкото се може повече информацията на една страница, но това само ще накара четящия да се откаже. Непретрупана подредба с много бяло пространство на страницата наистина ще привлече погледа на четящия към информацията, която е там.

Не прекалявайте с оформлението: Това може да създаде впечатлението, че смятате, че формата е по-важна от съдържанието или че се опитвате да скриете нещо. Затова избягвайте защриховането, пунктираните линии, графиките, иконите и т. н.

Източник: zaplatomer.bg